Новини

Головна » Статті » Події

МУДРОГО – НЕ ОДУРИТИ, ЧЕСНОГО – НЕ КУПИТИ, МУЖНЬОГО – НЕ ЗЛАМАТИ

Головнокомандувач Роман Шухевич – герой України, воїн Української Повстанської Армії (УПА) — назва націоналістичних партизанських загонів, що діяли в Західній Україні в 1942—1952 р.р.  До 110- річчя від дня народження головнокомандуючого УПА Романа Шухевича в бібліотеці - філії смт. Заболотів для дорослих було оформлено виставку – екскурс, а також проведено годину історії під назвою «Мудрого – не одурити, чесного – не купити, мужнього – не зламати». Присутні дізналися багато цікавого і нового про Р. Шухевича.

Бібліотекар розповіла про те, що народився Шухевич 7 лютого 1907 року в Краківцях Яворівського району Львівської області, був сином повітового судді, рано долучився до національно-визвольної діяльності. Великий вплив на молодого Шухевича мали громадський та військовий діяч, відомий оборонець у судових політичних процесах УВО та ОУН, адвокат Степан Шухевич та визначний громадський діяч, етнограф, педагог і публіцист Володимир Шухевич. Двадцятидвохрічним юнаком долучився Роман Шухевич до осмисленої звитяжної борні за державницьку мрію про незалежність.

 З 1929 року він вступив до Організації українських націоналістів, а з 1930 по 1934 рік обіймав посаду бойового референта Крайової екзекутиви на західноукраїнських землях. Не оминули Шухевича і випробовування на фізичну стійкість під час перебування покарання за ідею у ворожих тюрмах. За революційну діяльність по визволенню України Шухевич піддавався переслідуванням та репресіям з боку польської окупаційної влади - рік (з 1934-го по 1935-й) він був політичним в'язнем концтабору у Березі Картузькій, пізніше - у польській тюрмі. Після мадярської окупації Закарпаття та після падіння Польщі під німецькою навалою Роман Шухевич у 1940 році брав активну участь у створенні Революційного проводу ОУН, який очолив Степан Бандера.

Роман Шухевич був високоосвіченою особою, він розумівся у всіх дисциплінах військової справи, у теоретичному та практичному плані, в організації збройних сил. Провідник ОУН прекрасно знав історію України та всесвітню історію, літературу, мистецтво, музику. Крім своєї рідної — української, а також польської та німецької, Шухевич чудово знав старослов'янську, латинську та старогрецьку мови. Проте, своїми знаннями він ніколи не чванився, висловлюючись про них аж надто скромно.

Шухевич до дня загибелі керував визвольною боротьбою на українських землях і завдяки його непересічному політичному і військовому талантові, силі духу і характеру , ця боротьба мала організовані, а в перші повоєнні роки - масові форми повстанських дій. Радянські історики твердили, що лише від 1944 по 1946 рік загинуло більш, як 56 тис. так званих "бандерівців", 108 тис. осіб потрапили в полон. Вочевидь, репресіям було піддано значне число мирних жителів Західної України. Численні втрати та довгий період боротьби вказують на те, що під керівництвом Романа Шухевича було зорганізовано масовий опір окупантам, як також і те, що формація ОУН-УПА УГВР, очолювана Шухевичем, мала широку народну підтримку.

Довгорічна боротьба УПА проти велетенської Московської імперії і Німеччини є переконливим доказом того, якою грізною силою може бути повстанська армія. Такою УПА описана в історичній та художній літературі, яка була представлена на розгляд користувачам. Про них описано в трилогії Михайла Андрусяка «Брати вогню», «Брати грому», «Брати просторів»: про одного з головних героїв, а саме про те, що сотенний Кривоніс – Мирослав Симчин, 6 років воював в УПА проти мадярських та більшовицьких загарбників, 11775 днів і ночей провів у комуністичних концтаборах і в’язницях. Тут вояки нездоланні і вірні своїй Україні, своїй думці непокірно воювали за незалежність, за волю «За честь, за славу, за народ».

«Феномен УПА, якою командував генерал Роман Шухевич, заключається в тому, що вона в дуже короткий час зуміла вплинути на свідомість людей і організувати спротив іноземним зайдам, налагодити вишкіл старшинських кадрів, протистояти проти німців-мадярів, румунів, радянських партизан, десантних загонів НКВС, Армії Крайової та частин Червоної Армії, воюючи при цьому без власного тилу», - писав Г. Бурнашов. Крім того, повстанська армія проводила державницьку роботу, створивши УГВР. Досвід УПА вивчають в академії генерального штабу армії США, вивчали на Кубі, в Афганістані; її вважають воюючою стороною в Другій світовій війні. Але цю роль, на жаль, не можуть зрозуміти деякі кола в Україні.

Категорія: Події | Додав: Снятин_ЦРБ (29.06.2017)
Переглядів: 181 | Рейтинг: 5.0/2
Вітаю Вас Гість