Новини

Головна » Статті » Події

ГЕРОЇЧНІ І ТРАГІЧНІ СТОРІНКИ ІСТОРІЇ УКРАЇНСЬКОГО ВИЗВОЛЬНОГО РУХУ

У бібліотеці – філії села Завалля проведено літературні посиденьки на тему

«Героїчні і трагічні сторінки історії українського визвольного руху». Бібліотекар книгозбірні коротко ознайомила присутніх із найяскравішими сторінками життєвого та творчого шляху Марти Гай – української поетеси, члена Спілки письменників України.

Батьківщині

Не покину тебе. Ляжу тихо біля твоїх я ніг,

Наче вірна собака, що тебе все життя сторожила.

Не покину тебе, хоч заманливих стільки доріг,

Й чужина обіцяє, що буду я з нею щаслива.

Голояд Галина Омелянівна, з дому Савицька ( літературний псевдонім- Марта Гай) народилася 30 червня 1922 року в місті Львові. Ще за Польщі вона, як і її мати, була репресована. Матері, яка була поранена під час боїв у Львові заборонили вчителювати у воєводствах з українським населенням, а дочці заборонили там  навчатися.

У 1939 році Марта Гай вступає до Організації Українських Націоналістів, пізніше переходить в Закерзоння, де проходить вишкіл. Аж до арешту06.05.1950 року перебуває в підпіллі ОУН-УПА. Стає організатором жіночої сітки при Краєвому проводі Львівщини і Закерзоння. Організовує і займається вишколом санітарних відділів для Української Повстанської Армії. Рівночасно займається в підпіллі літературною роботою. Редагує журнал для молоді «На чатах», пише оповідання, поезії. 05.05.1950 року арештована на вулиці Львова, коли вийшла на зв’язок із генералом Р. Шухевичем. Після півторарічного слідства в жахливій Лонцькій в’язниці засуджена на 25 літ: «особенных закритых лагерей». Строк відбувала в Тайшетських, Мордовських, Кемеровських таборах.

Після звільнення повернулась на Україну до матері. Жити в більших культурних центрах не дозволили і вона прописалася в м. Бурштин, Галицького району.

Член Спілки письменників України. Нагороджена журналістською премією ім. Полтави. Нагороджена Українською Головною Визвольною Радою (УГВР) Срібним хрестом за заслуги. 1999р. відзначена Проводом Медаллю С. Бандери за довголітню боротьбу в ім’я Української Державності.

Літературний доробок Марти Гай: роман у двох томах «Дорога» та «Двобій з дияволом»; філософські праці: «Двадцять роздумів», «Філософський щоденник», «Серце повстання», ряд збірок поезії; оповідання і численні журналістські нариси.

З перших днів звільнення Марта Гай веде широку виховну, суспільну працю. Організовує при Палаці Культури Ляльковий театр, опісля  клуб «Юний друг природи», в якому виховує не одне покоління дітей. Після «відлиги» веде «Школу молитви», а також постійно веде в школах  уроки релігії. Організовує патріотичне жіноцтво «Берегиня», де посилено ведеться виховання молоді влаштовуються свята Крут, архангела Михаїла, влаштовуються при бурштинському телебаченню для дітей релігійно – патріотичні відеозаписи. Веде по телебаченню цикл передач «Я з вами».

2 січня 2003 року на 81 році життя після тяжкої та довготривалої недуги Галина Голояд (Марта Гай ) померла. Поховали її у Києві.

Перейду по калиновім мості,

Перейду, перейду!

Перейду на вершин високості

На гору кам’яну.

Й подивлюся з гори кам’яної,

Як дивився Мойсей

На призначення долі гіркої

Мільйонів людей.

Й помолюся, як буду конати.

І крізь муки свої

Буду край свій з біди проводжати

В обітовані дні

У бібліотеці-філії с. Завалля діє книжкова виставка «Книги, що заслуговують уваги». Усі, хто не байдужий до історичного минулого нашого народу, можуть глибше зануритись в українську історію.

Категорія: Події | Додав: Снятин_ЦРБ (30.06.2017)
Переглядів: 163 | Рейтинг: 0.0/0
Вітаю Вас Гість