Новини

Головна » Статті » Події

ПРЕЗЕНТАЦІЯ КНИГ МАРКІЯНА ШАШКЕВИЧА «ЧИТАНКА ДЛЯ ДІТОЧОК»

Чи живеш біля моря синього, чи в степу, чи обіч гори,

Ти не будь малоросом, сину мій, українською говори.

Чи ідеш міською дорогою, а чи стежкою у селі,

Говори українською мовою, бо живеш на рідній землі.

Чуєш, як розмовляють соняхи, як шумлять густі явори,

Як від рідної мови сонячно… Українською говори.

Материнська наша мова: така дорога і близька кожному від його народження. Вона милозвучна і прекрасна, несе в собі нашу культуру, наш національний генетичний код, ідентифікує нас  у світовому суспільстві. Ми – українці – великий, могутній і незнищенний народ. Ніякі заборони. Приписи і циркуляри не змогли відібрати у нас нашу мову. Так само як і всі спроби порусичення чи ополячення виявилися марними. Так було, є і буде до того часу, доки ми будемо думати, спілкуватися, читати і писати по-українськи.

В рамках  ювілейного 20 святкування Дня української мови та писемності Снятинській центральній районній бібліотеці для дітей  презентувалося унікальне книжкове видання: це «Читанка для діточок» Маркіяна Шашкевича.

Маркіян Шашкевич - священник Греко-католицької церкви, поет-романтик і перекладач, фольклорист і культурно-громадський діяч, один із перших просвітителів Галицької землі. Це він очолив товариство «Руська трійця», був ініціатором  видання альманаху «Русалка Дністрова». Все своє свідоме життя відстоював права української мови в Галичині. Його постать є надзвичайно важливою як в культурному так і в суспільному житті нашого краю.  З його творчості бере початок літературна мова Західної України.

Отець-мітрат Теодор Оробець, декан Снятинський, настоятель церкви Чуда Святого Архистратига Михаїла розповів про нелегкий життєвий шлях Маркіяна Шашкевича.

Були зачитані найкращі вірші автора «Підлиссє», «Споминайте, браття милі», «Безрідний».

Нове видання «Читанки» побачило світ в цьому році на честь 205-ліття від дня народження Маркіяна Шашкевича. Редактором і упорядником її став наш краянин, заслужений діяч мистецтв України, лауреат Державної премії ім. Т. Г. Шевченка Ярема Гоян. Ілюстрації в книзі належать  нашому славетному художнику Василеві Касіяну. Такий подарунковий набір в скриньці складається із «Читанки для діточок», написаної Шашкевичем народною мовою тих часів – тобто це оригінал. Друга «Читанка» - це адаптований виклад творів автора сучасною українською мовою для нинішнього покоління дітей-читачів. І третя в комплекті книга – це біографічне і літературознавче дослідження Яреми Гояна «Апостол духа Маркіян Шашкевич. Портрет». Представлення цих книг українському читачеві вперше відбулося у Львові 16 вересня на форумі видавців. Відео-фрагменти цієї події були представлені присутнім.

Із вітальним словом до Покутської молоді звернулися Голова Снятинської районної ради пан Іван Михайлович Угрин,  він передав книги-подарунки школам , музеям та дитячій бібліотеці.

З подякою виступили директор Снятинської ЗОШ №1 Бойчук Вікторія Любомирівна,  директор Долішньо-Залучанської школи Любомир Ярославович Романюк, директори літературно - меморіальних музеїв Василя Стефаника та Марка Черемшини – Іванна Коцелівська та Руслана Кірєєва, директор музею книги та культури Покуття Володимир Карий.

Категорія: Події | Додав: Снятин_ЦРБ (10.11.2017)
Переглядів: 79 | Рейтинг: 5.0/3
Вітаю Вас Гість